Inženýrská činnost

Aktuality:

Od 1. ledna 2024 nový Stavební zákon stanovuje povinnost každého vlastníka stavby mít stavební dokumentaci v podobě odpovídající jejímu aktuálnímu stavu. Nově za její neexistenci mohou stavební úřady ukládat sankci až 400 tisíc korun.

23. 4. 2024, aktualizováno 23. 4. 2024

1.7.2024

Kolaudace domu v roce 2024: jak funguje a na koho se vztahují nová pravidla? 

Oficiálně hotovo. Tak by se dal označit moment, kdy od úřadu dostanete kolaudační rozhodnutí. Bez něj nesmíte stavbu legálně obývat, dá se ale vyřídit souhlas s předčasným užíváním. Nový stavební zákon navíc proces kolaudace mírně zjednodušuje. 

Kolaudace představuje klíčový moment v procesu každé stavby. Přece jen znamená, že už se náročné období plné práce nachýlilo ke konci. Nejde ale jenom o symbolické uzavření stavební kapitoly. Kolaudace je v první řadě oficiální povolení od stavebního úřadu, které vás opravňuje stavbu legálně užívat. 

V rámci kolaudačního řízení úřad kontroluje, že stavba odpovídá schválené projektové dokumentaci a že byly dodrženy všechny stavební a bezpečnostní normy.

Pravidla pro kolaudaci domu od roku 2024

Nový stavební zákon (NSZ) přináší do procesu kolaudace zjednodušení. Už se nerozlišuje kolaudační souhlas a kolaudační rozhodnutí, jak tomu bylo v původní legislativě. Zůstal pouze druhý pojem. Všechny rodinné domy teď automaticky vstupují do kolaudačního řízení a vyžadují kolaudační rozhodnutí.

Zákon plně nabyde účinnosti 1. července 2024 (do té doby se novými paragrafy řídí pouze vyhrazené stavby). Pokud tedy dokončujete dům povolený před tímto datem, bude se kolaudace řídit původním stavebním zákonem. 

Průběh kolaudačního řízení podle nového stavebního zákona

  1. Podání žádosti: ze všeho nejdřív musíte na stavebním úřadě požádat o vydání kolaudačního rozhodnutí. Do žádosti se uvádí identifikační číslo stavby, předpokládaný termín dokončení a taky popisky odchylek od dokumentace pro povolení stavby. Další náležitosti a přílohy žádosti popisuje § 232 stavebního zákona
  1. Posuzování žádosti: stavební úřad zhodnotí, jestli je stavba v souladu s povolením. Posoudí taky nepodstatné odchylky od projektové dokumentace. Úřad k takovým odchylkám nepřihlíží, pokud se jimi nemění půdorysný a výškový rozsah stavby, nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění způsob užívání stavby a pokud nedochází k ovlivnění požární bezpečnosti (<span „=““>§ 233).
  1. Závěrečná kontrolní prohlídka: když je to nutné, provede úřad prohlídku. Ta musí proběhnout do 30 dnů ode dne podání kompletní žádosti (nebo od doplnění/opravení neúplné žádosti). O termínu prohlídky se musíte dozvědět minimálně 10 dní předem. 
  2. Vydání kolaudačního rozhodnutí: pokud jsou splněné podmínky z § 233, vydá stavební úřad do 15 dnů od prohlídky kolaudační rozhodnutí. Tím povolí užívání stavby k bydlení.

Je možné užívání stavby bez kolaudace?

Občas se potřebujete do nového nastěhovat dřív. Co v takovou chvíli dělat, když nemáte dům zkolaudovaný? Dobrá zpráva – existuje tzv. předčasné užívání stavby. Úřad vám ho může povolit až na dobu jednoho roku. Podmínkou je, aby užívání neohrozilo bezpečnost a zdraví osob nebo zvířat anebo životní prostředí. 

O povolení předčasného užívání musíte požádat úřad. Do žádosti uveďte opět identifikační číslo stavby a taky odůvodnění. Pokud nestavíte svépomocí, ale s dodavatelem, pak musí žádost obsahovat také jeho souhlas, případně podmínky pro předčasné užívání stavby.

Inženýrská činnost zahrnuje především zastupování klienta při projednávání stavebního záměru s dotčenými orgány státní správy, se stavebním úřadem i budoucími sousedy. Zjištění, jakým způsobem bude stavba povolena a jak dlouho to bude trvat, atd.

  • zajištění vyjádření všech účastníků stavebního řízení – např. sousedů, obecního úřadu, správců sítí, hygieny, hasičského záchranného sboru, památkové péče, atd.
  • zajištění Územního souhlasu či Rozhodnutí o umístění stavby v územním řízení
  • zajištění Ohlášení stavby či Stavebního povolení ve stavebním řízení
  • další služby spojené s povolením realizace stavby

Zajistíme zaměření pozemku, vytyčení základové desky, měření radonu a všechny ostatní náležitosti.

Nemusíte nikam jezdit, nic vyřizovat na úřadech, všechno zajistíme za Vás. Cena za vyřízení povolení je vždy nastavena individuálně dle konkrétní stavby.

Orientační ceny za jednotlivé úkony: 

Vždy kilometrovné v případě, že je nutné záležitost vyřídit osobně nebo návštěva u zákazníka na jeho vyžádání. 15Kč/km z pobočky Plzeň, Most nebo Praha

Územní a stavební řízení

 od 15 000-30.000 Kč      Praha: 30-50tis. Kč

Územní souhlas a ohlášení stavby

od 9 500 Kč

souhlas s užíváním stavby

od 6 000 Kč

studna, ČOV, atd

od 6 000 Kč

Částky neobsahují správní poplatky.