Starý kotel a pokuty od 1.9.2024

Nejprve napomenutí a výzva, potom pokuta. Výměně starého kotle se nevyhnete

02.07.2024 | Lucie Mečířová, Finance.cz

 

Zákaz provozování starých kotlů na tuhá paliva se neúprosně blíží. Co vám hrozí, pokud stávající zdroj nevyměníte za nový, a jaké dotace můžete na výměnu čerpat?

 

Používáte k topení ještě pořád starý kotel na tuhá paliva? Ihned po konci prázdnin začíná platit zákaz jeho provozování. Řada lidí přitom nemá nevyhovující zdroj tepla ještě pořád vyměněný, přestože k tomuto účelu může využít štědré dotace od Státního fondu životního prostředí ČR.

Jakých kotlů se nutná výměna nebo zákaz jejich provozu týká a co můžete očekávat, pokud tak neučiníte?

Pokud kotle nesplňují aspoň třetí třídu, musí pryč

Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, přesněji § 17 odst. 1 písm. g), určil, že od 1. září 2024 bude zakázáno využívat staré kotle na tuhá paliva, které nesplňují minimálně třetí emisní třídu určenou normou ČSN EN 303-5.

Tato norma rozděluje kotle na pevná paliva do tříd, a to podle jejich účinnosti, ale i znečišťujících látek. Pokud by někoho zajímalo, jaké emise se při rozdělování sledují, jde především o oxid uhelnatý, organicky vázaný uhlík, vysrážený uhlík ve formě sazí a dále také další tuhé znečišťující látky.

Zákaz kotlů na tuhá paliva: krby, kamna, dotace 2024

Zdroj: Depositphotos

 

Krby a kamna (ne)budou mít výjimku

Mezi zakázané spalovací stacionární zdroje budou patřit

  • kotle vyrobené před rokem 2000 (emisní třídy se ještě nestanovovaly),
  • kotle na tuhá paliva první nebo druhé emisní třídy,
  • kotle upravené anebo vyrobené svépomocí.

Podmínkou zde navíc je, že se zdrojem ohřívá voda pro teplovodní soustavu ústředního vytápění. To tedy znamená, že pokud si někdo vytápí kamny nebo krbem pouze jednu místnost a tou místností je ta, ve které je tento zdroj tepla umístěn, zákaz provozování se na něho nevztahuje. To stejné platí pro sporáky, které slouží k přímému vytápění.